Blog about the upcoming food shortage crisis

Everybody throws stones at the prophet, but when the crisis comes they yell: “Why nobody warned us?”

Gas Not Alone — Food Prices Way Up, Too

March 12, 2008
(CBS) It’s not just gas whose rising price is putting the squeeze on our pocketbooks.

Food prices have been steadily increasing, as well.

And, says Stew Leonard Jr., president and CEO of the Stew Leonard grocery chain, it’s those higher fuel prices that are “at the root” of steeper grocery bills.

He told Early Show co-anchor Harry Smith the tuna fisherman his chain uses tells Leonard it used to cost him $250 a day to go out on his boat, to put fuel in his boat, and now it’s $1,000 a day. That cost has to be passed on.”

Early Show national correspondent Hattie Kauffman points out that, “If it costs truckers more to fill their gas tanks, it’ll cost more to ship produce around the country.”

Other factors behind food taking a bigger bite out of consumer pocketbooks, Kauffman reports, include the falling dollar boosting prices of imported foods such as pasta, and large amounts of grain going to ethanol production and to other nations, cutting supplies here.

Some bakeries are struggling just to break even, Kauffman notes.

“The price of flour today is about four times the amount of price that it was in August, and it’s going up on a weekly basis,” says >Moshe Hecht, co-owner of the Schwartz Bakery and Cafe in Los Angeles. “But it’s not only flour that it’s affecting. It’s also affecting eggs, oil, and everything that goes along with it” in producing baked goods.

Kauffman notes that gas only takes up about four percent of the average family’s budget, while food accounts for roughly 13 percent.

Milk prices have shot up almost 18 percent in the last year, says the U.S. Department of Agriculture, and eggs are nearly 35 percent.

And a gallon of milk costs less than a gallon of gas.

Still, observes Leonard, “There hasn’t been an explosion (in food prices). It’s not like anything for people to panic about.

“Our milk right now is $1.89 a half-gallon. … You were talking about it being ($3.50) a gallon, so you can get some good deals out there.

“I think the thing that people want to do right now is eat home more. You know, eating out is expensive, and if you can cook and prepare your food at home and with fresh local ingredients, it’s really important.”

Locally-grown ingredients don’t cost nearly as much to ship as ones that have to come from far away, he explained.

And eating, say, meatloaf instead of more expensive cuts of meat can also help, Leonard said.
Source.

Advertisements

March 12, 2008 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: